Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej: do 18 roku życia albo w przypadku, gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej , do ukończenia przez nią 25 roku życia albo w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności bezterminowo.
Osoba uprawniona: oznacza osobę uprawnioną do otrzymywania alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł
W okresie świadczeniowym 2018/2019 wykazujemy dochody za rok kalendarzowy poprzedzający okres zasiłkowy, czyli za rok 2017 z uwzględnieniem bieżącej sytuacji dochodowej (utraty, uzyski dochodu).
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów tytułem wykonawczym jednakże nie wyżej niż 500,00 zł.
Wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego można pobrać i składa się w Dziale Świadczeń Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzelinie ul. Kamienna 3, w godzinach :
- Poniedziałek 7:45 – 15:45
- Wtorek 8:00 – 16:00
- Środa 7:45 – 15:45
- Czwartek 7:45 – 15:45
- Piatek 7:45 – 15:45
Wnioski do pobrania:
- Strona Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej
- Wniosek
- Oświadczenie o osobach zobowiazanych do alimentacji
- Oświadczenie o dochodach nieopodatkowanych
- Oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego
Do wniosku należy dołączyć:
- zaświadczenie organu egzekucyjnego świadczące o bezskuteczności egzekucji w okresie ostatnich dwóch miesięcy lub oświadczenie,
- zaświadczenie od komornika potwierdzające wysokość wyegzekwowanych w 2017 r. alimentów.
- informacje właściwego Sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą lub w przypadku, gdy dłużnik przebywa poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej i brak jest podstaw prawnych do wszczęcia postępowania lub brak możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą,
- dokumenty potwierdzające utratę lub uzyskanie dochodu oraz ich wysokość (jeżeli wystąpiły):
- świadectwo pracy, umowa zlecenie + Pit 11-y za 2017 r. (w przypadku utraty zatrudnienia);
- umowa o pracę, umowa zlecenie i zaświadczenie o osiągniętym wynagrodzeniu netto za drugi
- miesiąc pracy (w przypadku podjęcia zatrudnienia po 2017 r.);
- nr konta bankowego, na który mają być przekazywane świadczenia
Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy są przyjmowane od dnia 1 sierpnia danego roku, a w przypadku wniosków składanych drogą elektroniczną - od dnia 1 lipca danego roku.
W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 31 października.
W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 września do dnia 30 września danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 30 listopada tego roku.
W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 października do dnia 31 października danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 31 grudnia tego roku.
Świadczeniobiorcy korzystający z w/w świadczeń w tut. Ośrodku są obowiązani zgłaszać wszelkie zmiany dotyczące sytuacji dochodowej i rodzinnej na bieżąco.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona:
- została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej,
- zawarła związek małżeński.
Warunki nabywania prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego oraz zasady ustalania, przyznawania i wypłacania tego świadczenia określa ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów z dnia 7 września 2007 r. (tekst jednolity Dz.U. z 2018 r. poz. 554)
< Poprzednia |
---|